
A vastaglazúr
A vastaglazúr minimálisan hatol be a fába, viszont vízzáró réteget képez és felületi védelmet ad a fának. Ezen tulajdonságai miatt mérettartó faszerkezetekre ajánlott. Ameddig a filmréteg sértetlen és összefüggő, addig a lazúr megfelelő védelmet biztosít a környezet fizikai behatásaival szemben.
A vékonylazúr
A vékonylazúr mélyen behatol a fába, és a fa felületén egy önálló vékony réteget képez, ezáltal szerkezetileg védi a fát. A vékonylazúrt ajánlott mindig több rétegben, telítettségig felhordani, és a rétegek között minél több, lehetőleg 2-3 nap száradási időt hagyni. Elsősorban nem mérettartó faszerkezetekre ajánlott.
Vastaglazúrral festendő fák:
- Puhafa: Például cédrus, nyír, lucfenyő. A puhafa elnyeli a festéket, ezért vastagabb réteget igényel, hogy megfelelő védelmet és színátmenetet biztosítson.
- Nem természetes színű fák: Például tölgy, dió, mahagóni, akác. Ha a fa eredeti színe nem az, amit szeretnél, vastag lazúrral fedheted le és megváltoztathatod a megjelenését.
Vékonylazúrral festendő fák:
- Keményfa: Például cseresznye, juhar, bükk. Ezek a fák általában szebb színűek és simább felületűek, így a vékonyabb lazúrréteg segít megőrizni a természetes megjelenésüket.
- Kültéri bútorokhoz és teraszokhoz használt faanyagok: Például teakfa, nyír, akác. Ezeket a fákat gyakran vékonyabb lazúrréteggel kezelik, hogy megőrizzék a fa textúráját és megvédjék a fát a nedvességtől és az UV-sugárzástól.
Fontos megjegyezni, hogy minden fát alaposan elő kell készíteni a festés előtt.Ez magában foglalja a csiszolást, az esetleges foltok vagy az esetleges szennyeződések/rozsda eltávolítását, valamint az alapozást, amely elősegíti a lazúr jobb tapadását. A vastag vagy vékony lazúr kiválasztása előtt mindig olvasd el a termék használati útmutatóját. Ha kérdésed van, konzultálj egy szakemberrel, hogy megtaláld a legmegfelelőbb megoldást a fa típusa és a kívánt eredmény alapján.
A lazúrok olyan festékanyagok, amelyek átlátszó vagy félig átlátszó bevonatot hoznak létre a fafelületeknél. A lazúrok segítenek megváltoztatni és védeni a felületek színét, miközben megőrzik a természetes faérzést vagy más anyag textúráját. A lazúroknak többféle típusa létezik, amelyek eltérő tulajdonságokkal és alkalmazási területekkel rendelkeznek. Néhány közülük:
- Vizes bázisú lazúr. Legfőbb előnye, hogy mélyen beszívódik a fába, ezáltal jobban kiemeli a fa természetes erezetét. Gyorsan szárad, nincs kellemetlen szaga és környezetkímélő. Hátránya, hogy a télen megfagyhat, így a raktározásnál erre vigyázni kell. Nemcsak a hőtől, de a fagytól is óvni kell a terméket.
- Oldószeres lazúr. Legfőbb előnye, hogy patinás, nemesfa jellegű hatás érhető el vele. Hátránya, hogy az ecsetmosáshoz hígítót kell használni, és a terméknek kissé kellemetlen oldószeres szaga van.